Sayfalar

24 Mart 2010 Çarşamba

Gecikmiş Sobe-1/Çocukluktan kalan...
Son zamanlarda tüm yazılarımda bir geç kalmışlık var. Ve not defterimde yazılmayı bekleyen ilkler, artık ilk olma özelliklerini yitirmek üzereler...İpin ucu kaçtı mı yetişmek çok zor oluyor.Bundan başka bir sobem daha var sırada...
1. Sizi mimleyen kişi;*Beyhan’cığım.
2. Çocukluğunuzda aile büyüklerinizle yaptığınız, sizi siz yapan şeylere katkısı olan bir olay veya aktivite…Ve hangi yönünüze katkısı oldu? *Ailemin yönlendirmesi ile ortaokulda izciliğe katılmıştım. Hayatta bana her açıdan çok çok faydası olduğunu düşünüyorum.
3. Çocukken oynamayı en çok sevdiğiniz oyun ve aparatı neydi?*İlk aklıma gelen, yeşillikler içindeki tek katlı lojman evimizin balkonundaki ıvır zıvır kutum.İçinde birsürü malzemem olurdu.İpler, teller, taşlar, sabun, bıçak, el yordamı ile yaptığım oyuncaklarım.Sabunu yontarak araba yapmaya çalıştığımı hatırlıyorum.Hala da bu yolda devam ettiğimi söyleyebilirim:)Kutularım ve ıvır zıvırlarım...
4. Çocukluğunuz ve gençliğinizle ilgili keşke daha farklı olsaydı dediğiniz bir durum var mı? *Aslında iki tane var.1.Ortaokuldayken güzel sanatlar lisesi sınavına başvuru zamanını kaçırmış olmam ve o dönemde olayın zaten farkında olamamak en kötüsü.2.Üniversite sınavına hazırlık aşamasında da iyi bir rehberlik yönlendirmesinden mahrum kalarak “Endüstri Ürünleri Tasarımı” diye bir bölümün varlığından, çook sonraları haberdar olmak.Bu hep içimde kalmıştır hep.
5. Sokakta oynar mıydınız?Neler oynardınız?*Zaten hep sokakta oynardık.Eve sadece yemek zamanları girerdik diye hatırlıyorum. Sokakta koştururduk, ağaçlara çıkıp meyve toplardık, yandaki mısır tarlasından mısır çalıp bahçede kendi kendimize ateş yakıp közler yerdik. Erkeklerle futbol oynardık, toprağı kazar şantiye yapar, inşaatçılık oynardık.
6. Çocukluk veya gençlikle ilgili “iyi ki böyle olmuş” dediğiniz bir olay var mı?*İyi ki yeşillikler içinde doğayla iç içe büyümüşüm, herşeyin keyfine vararak, tadını çıkararak, okula uzun da olsa güzel bir yoldan kardeşim ve arkadaşlarımla yürüyerek eğlenerek gidebilmişim.Şimdi çocuklarımız da keşke bu imkanı bulabilseler.Keşke sadece haftasonları değil hergün yeşillik görebilseler.Keşke bir horoz ötüşünü duyabilmeleri, bir tavşanın peşinden koşabilmeleri için en pahalı okullara gitmek zorunda kalmasalar.
7.Çocukluk dönemine ait bugünü etkileyen bir olay veya anınız var mı?*Bugünü etkilemese de ara sıra aklıma gelen bir anı; Belgrad ormanında ailece piknik yaparken teyzemin kızı ile ikimizin kaybolup çok korkmamız ve sonra da iyi bir azar işitmemiz.Ve neyse ki ucuz atlatmışız bu devirde aynı olay olsa kimbilir ne kadar tehlikeli olurdu!

*Fotoğrafsız yazı yazmayı sevmiyorum, annemlere gittiğimde unutmazsam izcilik fotoğraflarımdan alıp buraya ekleyeyim...

2 yorum:

  1. sokakta biüyümüş bizim nesil!
    bizimkilerde home school :((

    YanıtlaSil
  2. *suinci, maleseff:(( sadece haftasonları çıkabiliyor bahar gelene kadar:(

    YanıtlaSil