Sayfalar

18 Temmuz 2009 Cumartesi

Ceren 21 aylık

Daha 1 yazı öncesi değil miydi 20 aylık oluşun? Zaman çok çabuk geçti bak her zamanki gibi... Bu 1 ayda da inanılmaz bir hızla yeniledin kendini, şaşırttın bizi. Yine bu 1 ayda, bir bakışınla annenin sıkıntılarını unutmasını sağladın.
* 15 aylıktan beri başladığın oyun grubu arkadaşlarınla görüşmelerimiz devam ediyor.Birlikteyken eğleniyorsunuz, hatta artık faaliyet yapmaya bile başladınız...


Her zamanki gibi eğlenceli geçen bir buluşmada, Nuran teyzenin katkılarıyla yaptığımız babalar günü kartı...

Berk'in havuzunda cup cup eğlendiniz, ayrıca artık sen de tünelden geçmeye alıştın.
* İkinci uçak yolculuğunu Haziran sonu yaptın.Sana birkaç gün önceden anlattım.Anne Ceren'i kucağına alacak, uçağa bineceğiz, kocaman otobüs gibi.Vuuu diye ses çıkaracak, yukarı doğru uçacağız, Ceren hiç korkmayacak.Annesi onu sıkı sıkı tutacak dedim:)Akıllı miniğim benim, oyun oynarken ara ara kendi kendine bunları tekrarladığını duymuştum, nitekim aynen dediğim gibi yaptın hiç korkmadın, ağlamadın.Dönüşte de aynı şekilde rahattık.Aferin sana tatlım.Artık uçak gördüğünde diyorsun ki: "hani biz uçaka binmiştik ya, işte öyle":)
*İlk kez yaylaya gittin.Doğayla başbaşa, tertemiz havada bir hafta tatil yapmayı umarak gittik.Ancak ağzında çıkan aftlar sana ve dolayısıyla bana hiç rahat vermedi.Yemek yemek istediğin halde yiyemedin, "anne acıdı acıdı" "anne kucaama all" diye bir haftayı geçirdik.İlaç bile kullansak bir haftada geçmeyen bir sızı seni buldu.Ateş yaptı, halsiz bıraktı.Bir haftada 800 gr kilo kaybettin, bu beni çok yaraladı miniğim.Şükür dönünce babaannen çabucak toparlanmanı sağladı.Ama ateşinin normal olduğu zamanlarda keyfin yerindeydi, akrabalarınla tanıştın, seni çok sevdiler, sen de onları...Geldiğimizde hala bazılarının isimlerini sayıyordun.
*Altına yapınca rahatsız oluyorsun, "anne kaka yaptım temiz kız olalım" diyorsun.Ümidim yönlendirmelerimizle birkaç ay sonra, altına yapmadan haber vermen:).Şimdiye kadar tuvalet konusunun pek üstüne düşmedik, sadece lazımlık ve klozet adaptörü aldık ve senin onlara aşina olmanı sağladık.Doğrusu bu işi hızlandırmak için eylülde gideceğimiz tatili bekliyorum.
*İlle de annemin babamın diş fırçası diyorsun, kendi fırçanı fırçadan saymıyorsun.Kapağını takıcam diye elimden alıp beni kandırıp ilk fırsatta ağzına götürüyorsun.En iyisi sana da bizimkinden mi alsak ne yapsak?
*Bazı konularda çok sabırsız ve bilmişsin.Kakaolu sütü ılık suya koymama fırsat vermeden hemen pipeti taktırdın, "ama soğuk bir dakika bekle suya koyayım" dediğimde hemen içip: "güjeelmiş anne, soğuk deelmiş" dedin ve olayı bitirdin:)*Uzun uzun cümlelerin, atlaya atlaya sayı saymaların, uyanıklık yapıp herşeyi işine geldiği hale çevirebilme kabiliyetin çok hoşuma gidiyor:)
*Gece bizim odamızda uykuya dalmak istedin bense sinek olur diye odana götürmek istedim seni.Odanda sinek yok bak bizim odada var, baban ilaç takmış senin odana dedim.Hemen fırladın kendi odana ve uykun kaçtı, sinek ilacını göstererek başladın konuşmaya."Baba kıımıçı ışık takmıştı ya", "bissürü sinekler geemesin diye takmıştı ya"."Bu odada sinek yok, o odada sineklee maa".Yine ilacı göstererek "bu ne anne?o ne?.İlaç tatlım, sinek gelmesin diye.Ama ya kendi ilacı gibi zannedip içmek isterse!!İlaç değil kızım deterjan o tahlikeli.Elleme sakın hem de sıcak tamam mı?"Tamam, annelee babalaa eller, Ceen ellemes".
*Eski hali: "anne kucaama, annee!kucaamaa alll"
Yeni hali: "annee beni kucağına al"
Bu cümleyi ritimli bir şekilde söylüyorsun:)
*Tatilden döndükten sonra sağ elinin başparmağı iltihap kaptı, dolama başlangıcı oldu.Doktor ilaç sürdü 1 gün bantlı kaldı, iltihabı yumuşadı, sonra açılınca da krem sürdük geçti.Yani ağzın iyileştikten sonra birkaç gün daha acıdı acıdı diye dolaştın.
*Bir de unutmadan, herşeyin tersini söylüyorsun birkaç aydır.Çorba ne güzel olmuş diyorum."Çooba ne güjee olmamış".Kapıyı açıyoruz baba gelmiş, "baba geememiş" diyorsun göz göre göre:)
*Yatarken ufak ablalarının sana hediye ettiği oyuncak ayınla yatıyorsun, gece yanımıza gelirken de suluğunu ve ayıcığını getirmeyi asla unutmuyorsun:).Bu ayıcıkla bir ilki daha yaşadık.İlk kez bir oyuncağına isim vermiş oldun: Ege.
*Geçenlerde sen uyurken yanında uzanıyordum, gözkapaklarının hareket ettiğini gördüm.Uyanınca sana sordum; Ceren uyurken birşeyler gördün mü tatlım?Ya da sesler duydun mu?"-göödüm.Ne gördün canım?"bir şarkı göödüm anne".

6 yorum:

 1. Merhaba,
  Tesadüfen buldum blogunuzu..Uzun zamandır takip ediyordum neredeyse 20 aylık olacak oğluma aktivite ararken görmüştüm ve yaklaşık 12. ayından beridir takip ediyordum. Ara vermiş olmanız beni de endişelendirmişti...Dönmüş olmanıza ve yazmaya devam etmenize sevindim.Ceren'le,kızınızla, ilgili herşeyi o kadar güzel anlatıyorsunuz ki ve tabii Ceren de çok tatlı maşallah oğlum Uras Ada'yla çoğu faaliyeti sizi örnek alarak biz de uyguluyoruz.Bize fikir ve ilham veriyorsunuz...Takipteyiz :) teşekkürler ve sevgiyle..Ada'nın annesi emine

  YanıtlaSil
 2. Kocaman olmuş ceren, bizim halen bir oyun grubumuz yok,bende eski dönem aktivitelerinize bakıyorum, şimdi baktımda ne kadfar büyümüş ceren.:)

  YanıtlaSil
 3. Özgür,
  Öncelikle çok geçmiş olsun. Ben de bir süre blog yazamadım. Bazen vakitsizlikten de değil, insanın içinden gelmiyor. Sonra yine başlıyorsun tabii...
  Selin'de bu ayın başında iki gün ateşlenip, 3-4 gün süren ishal oldu, dünyam karardı. İnsan ne fena oluyor.
  Bu arada, Ceren çok ama çok büyümüş. Aydan aya değil günden güne bile değişiyor ve müthiş hızlı büyüyorlar. Selin'de bugün tam 18 aylık oldu, inanılır gibi değil. Bloglar vasıtasıyla bebişlerin büyüme süreçlerini izlemek çok zevkli:)Sanki Ceren'in o tatlı tatlı konuşmasını duyuyormuş gibi oluyorum.
  Sevgiler,
  Çiğdem Y.

  YanıtlaSil
 4. özgürcüm merhaba,
  hoşgeldiniz ve çok geçmiş olsun
  yeni yazılarını görmeyince tatilde olduğunuz geldi aklıma hastalığı hiç düşünmedim bile
  e birde yaz masa başı sıkıyor
  ama neyseki düzelmişsiniz geçici,dermanlı sıkıntılarımız olsun
  yazınız hareketli geçiyor sanırım,kışa moral depoluyorsunuz
  iyi eğlenceler diliyoruz
  yıldız

  YanıtlaSil
 5. kocaman olmuşş bu kuzum :)) maaşallah onaa

  YanıtlaSil
 6. *Emine hoşgeldin, çok sevindim yorumuna ve aktivitelerimizin sizin için de faydalı olmasına:)sevgiler
  Özgür
  *Güneş, umarım yakında bulursunuz bir grup, çok faydalı oluyor.
  *Çiğdem, hepimiz bir isteksizlik döneminden geçiyoruz sanırım.Size de geçmiş olsun, hastalıklar hem minikleri hem de bizi perişan ediyor.
  *Yıldızcım merhaba, teşekkür ederiz canım.
  *Yasemin, Ceren teşekkür eder teyzesii:)

  YanıtlaSil